петак, 25. август 2017.

Колач од јаболко & Apple cake


Колач од јаболко
Сакав десерт од јаболко.имав повеќе рецепти, но овој ми се допадна го надополнив со моји продукти што ги сакав, и го направив овој вкусен колач.И лесен ѕа брз за подготовка како десерт.
Состојки:

-1 јајце
-3 филџани ѕа кафе сеќер
-1 филџан масло
-2 филџани јогурт или млеко
-4 филџани брашно
-ванилин шеќер
-1/2 вреќичка прашок за пециво
-3 рендани јаболка
-цимет
-2 лажици презла
-шеќер во прав
Подготовка:
Изматете ги јајцето и шецерот во густа смеса.Додајте ги масло,јогурт,ванилин шецер брашното и прашок за пециво.
Тавата ѕа печење намачкајте ја со масло, и посипете ја со брашно.
Јаболко излупете го и изрендајте.
Половина од смесата истурете ја во тава за печење.
Наредете ги јаболко рендано и посипете со презла,наросете цимет.
Покријте ги јаболко со остаток од тестото,измазнете ја површината и ставете колач да се пече во веќе загреана рерна на 200Ц.
Пецете 30мин '40 мин.
По желба колачот посипете го со сецер во прав.


***********************************************
Recipe in English:

Apple cake
I wanted an apple dessert. I had several recipes, but I liked this one, supplementing it with my products I loved, and I made this tasty cake. And easy to say, ready for preparation as a dessert.
Ingredients:
-1 egg
-3 coffee cups=130 ml sugar
-1 cup oil
-2 cups yogurt or milk
-4 cups of flour
- vanilla sugar
-1/2 bag of pastry
-3 grated apples
-cinnamon
-2 tablespoons of bread crumbs
- sugar powder
Preparation:
Mix the egg and the sugar in a dense mixture. Add oil, yogurt, vanilla sugar, flour and baking powder.
Grease the baking pan with oil, and sprinkle with flour.
Peel and grated the apple.
Pour half of the mixture into the baking pan.
Arrange the apple grated and sprinkle with a bowl, sprinkle cinnamon.
Cover the apple with the remainder of the dough, smooth the surface and put the cake bake in an already heated oven at 200C.
bake 30 min '40 min.
If desired, sprinkle the cake with a sugar powder.

Нема коментара:

Постави коментар

Istaknuti recept.

Opera torta so orevi recept.//Opera cake with walnuts recipe

Potrebni sostojki za 2 kore : Ovaa kolichina e za eden pandispan,a treba dva puta da se povtori. 4 jajca 10 lazici supeni secer 100g sit...

Читаоци

Архива чланака